Vezanje sigurnosnih pojaseva tijekom vožnje značajno povećava sigurnost, osobito u slučaju nesreće. Ovu preporuku ističu mnoge institucije, uključujući Glavnu španjolsku upravu za promet (DGT), koja redovito ponavlja važnost korištenja sigurnosnih pojaseva, prenosi HAK Revija.
Zanimljivo je da DGT ne samo da inzistira na obveznom nošenju sigurnosnog pojasa za sve putnike u vozilu, već i preporučuje vezanje stražnjih pojaseva čak i kad na tim mjestima nema putnika. Ova mjera ima značajnu ulogu u prevenciji nesreća i smanjenju ozbiljnih ozljeda u slučaju sudara. Posebno je važna kad se u prtljažniku prevoze koferi ili drugi teški predmeti, što je česta situacija tijekom putovanja, osobito u vrijeme godišnjih odmora kada je količina prtljage veća.
Naime, u slučaju sudara, ako stražnji sigurnosni pojasevi nisu vezani, može doći do tzv. "efekta slona", fenomena koji se obično spominje kada putnici na stražnjem sjedalu nisu vezani. Na brzini od 60 km/h, udar težine od 75 kilograma u prednje sjedalo može stvoriti silu od 4,2 tone. Sličan princip vrijedi i za prtljažnik – ako se prevoze teški predmeti, naglo kočenje ili sudar mogu uzrokovati da ti predmeti s većom silom udare u stražnji naslon, što može dovesti do oštećenja sjedala. Ako su stražnji pojasevi vezani, oni pomažu u stabilizaciji sjedala i smanjuju rizik od pucanja naslona. Stoga, ako prevozite teže stvari u prtljažniku, uvijek vežite stražnje pojaseve, a kada na stražnju klupu sjednu putnici, uvijek inzistirajte da i oni uvijek koriste sigurnosne pojaseve.