Za mnoge vrtlare plijevljenje je najnepoželjniji dio vrtlarenja. Riječ je o dugotrajnom i iscrpljujućem poslu kojemu kao da nema kraja – tek ste završili s uređivanjem svih gredica, a na mjestu s kojeg ste krenuli već se pomalja nova trava. No dobra vijest je da postoje provjerene tehnike vrtlarenja koje gotovo u potpunosti uklanjaju potrebu za plijevljenjem.
Jedna od najučinkovitijih metoda za sprječavanje rasta korova jest malčiranje odnosno prekrivanje tla oko biljaka organskim ili neorganskim materijalom. Organski malčevi, poput slame, sijena, usitnjenog lišća, piljevine ili komposta sprečavaju prolazak svjetlosti do tla, pa korov ne može klijati. Uz to, malč zadržava vlagu i poboljšava strukturu tla. Neorganski materijali poput crne agrofolije ili tekstila posebno su korisni u povrtnjacima i većim gredicama.
Nadalje, mnogi vrtlari koriste tehniku tzv. guste sadnje. Sadnja biljaka dovoljno gusto jednu uz drugu također sprečava razvoj korova. Kad biljke razviju bujno lišće, ono zaklanja tlo, što otežava rast korova zbog nedostatka svjetla i prostora. Ova metoda se osobito koristi u permakulturnim i biointenzivnim vrtovima, gdje se pažljivo planira koje biljke se sade zajedno kako bi se maksimizirala iskoristivost prostora.
Posljednjih godina i u Hrvatskoj sve su popularnije podignute gredice s barijerama. Takvo vrtlarenje omogućava bolju kontrolu nad zemljom i uvjetima u kojima biljke rastu. Ako se pri postavljanju gredice ispod stavi barijera poput kartona, novinskog papira ili geotekstila, korov iz okolnog tla neće imati priliku probiti se do površine. Ova metoda idealna je za urbane vrtove i mjesta s problematičnim tlom.
Nadalje, jedan od načina za borbu protiv korova su pokrovne biljke koje sprečavaju rast korova, poput djeteline, facelija ili gorušica. One su odličan način održavanja ''živog pokrova'' tla. Ove biljke se sade između kultura, čuvaju vlagu, poboljšavaju tlo i istodobno istiskuju korov. Neke se mogu i zakopati kao zelena gnojidba.
I na kraju, tu je i planirano navodnjavanje odnosno točno usmjereno zalijevanje, poput kapanja, koje usmjerava vodu samo do korijena uzgojnih biljaka. Suho tlo između redova tako ostaje nepogodno za klijanje korova koji bez vode teško preživljava. Osim što štedi vrijeme, ovakvo navodnjavanje štedi i vodu.
GALERIJA: Tražite povoljan rabljeni automobil? Ovo je 5 najboljih modela ispod 5800 eura