VIJEĆE ZA VANJSKE POSLOVE

Anušić nudi Europi male dronove iz Hrvatske, doznajemo što slijedi u zajedničkoj europskoj nabavi oružja

Ivan Anušić razgledao je nove borbene avione
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/5
21.05.2025.
u 14:46

Velike države s većom tradicijom vojne industrije imaju više toga za ponuditi, ali “nitko nije premali”, čuli smo u razgovorima u Bruxellesu

Europska uredba o SAFE-u, novom financijskom instrumentu za zajednička ulaganja europskih država u svoje oružane snage, dogovorena je i bit će usvojena do kraja tjedna, nakon čega će države članice, pa i Hrvatska, slati nacionalne planove temeljem kojih će moći povući ukupno 150 milijardi eura vrijedne zajmove s europske razine za vojna ulaganja. 

Ministar obrane Ivan Anušić je na sastanku Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu već istaknuo zaintesiranost Hrvatske da preuzme vodeću ulogu u proizvodnji i zajedničkoj europskoj nabavi malih borbenih dronova, a u Bruxellesu smo od dužnosnika Europske obrambene agencije doznali i neke detalje o tome što slijedi, koji su sljedeći koraci u koordinaciji zajedničke europske nabave naoružanja, streljiva i druge vojne opreme. 

- S obzirom na kapacitete i sposobnosti domaće obrambene industrije, Hrvatska je iskazala interes i istaknula da bismo mogli preuzeti ulogu u proizvodnji i zajedničkoj nabavi malih dronova na području Europe. Hrvatske tvrtke već ove godine bi mogle proizvesti pola milijuna malih dronova. Ta brojka može se i povećavati, bude li Hrvatska u poziciji da ima vodeću ulogu u tom segmentu - izjavio je ministar Anušić nakon sastanka ministara obrane 27 država članica u Vijeću EU u Bruxellesu. Europski obrambeni fond (EDF) već ima raspisan javni poziv za razvoj proizvodnje tzv. kamikaze-dronova, što se zasad potpomaže s 49 milijuna eura, odnosno s maksimalno 9 milijuna eura po projektu, ali što bi s moglo doći do puno većih iznosa s novostvorenim financijskim instrumentom SAFE. Anušić nije otkrivao detalje tako da nije poznato bi li hrvatska proizvodnja malih borbenih dronova zapravo bila proizvodnja kamikaze-dronova.

Neke velike države su ponudile da otvore svoje planove javne nabave za zajedničku europsku nabavu topničkog i drugog streljiva ili sustava protuzračne i proturaketne obrane. Svaka država članica već se izjasnila o tome koje dugoročne ugovore s vojnim proizvođačima već ima sklopljene i koje može otvoriti za zajedničku nabavu i s drugim državama članicama. Sve se to već počelo događati na sastancima poput jednog koji se u ponedjeljak dogodio u Parizu, gdje su se okupili ravnatelji zaduženi za naoružanje iz ministarstava obrana svih država članica. Sljedeći takav sastanak je 13. lipnja u Europskoj agenciji za obranu, a u međuvremenu se intenzivno, u klasificiranoj komunikaciji između glavnih gradova, očekuje “matchmaking”, spajanje država članica u njihovim mogućnostima proizvodnje ili nabave i njihovim potrebama vojne nabave. 

Velike države s većom tradicijom vojne industrije imaju više toga za ponuditi, ali “nitko nije premali”, čuli smo u razgovorima u Bruxellesu, jer uredba o SAFE-u i čitav plan ubrzanog ponovnog naoružavanja Europe (plan ReArm) skrojeni su tako da i najveći vojni proizvođači moraju surađivati s barem 2-3 manja vojna proizvođača jer je u zajedničkoj nabavi jedan od uvjeta prekogranična suradnja. To daje priliku da se svi, pa i najmanji igrači iz hrvatske vojne industrije (ili industrije dualne civilno-vojne namjene), uključe u proces “matchmakinga”, tj. spajanja i udruživanja s europskom vojnom industrijom.  Ranije, početkom ožujka, ministar Anušić je govorio i o tome da se priprema moguće pokretanje proizvodnje streljiva malog i velikog kalibra u Hrvatskoj. No, do danas nema novih pojedinosti o ostvarenju ta dva projekta. 

Ključne riječi

Komentara 9

Avatar Aurel
Aurel
16:21 21.05.2025.

dronovi iz hrvatske??? sve to dolazi sa aliexpressa... pa se prapakira...

BI
billynik
18:09 21.05.2025.

Koja glupost, u Hrvatskoji ih možemo samo sklapati sko nam Kinezi budu htjeli prodati dijelove. Koji to dio bi Miradolinu?

Avatar Kajman
Kajman
16:00 21.05.2025.

A patrolni brodovi, pomorski dronovi, ... imamo brodogradilišta koja su dušu dala za takvu proizvodnju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »