MODERNO RATOVANJE

Ruska prijetnja raste, a je li Europa spremna? 'Ako Putin naredi napad, meta bi bila suočena s milijunima dronova'

Ukrainian servicemen from mobile air defence unit fire an anti-aircraft cannon towards a Russian drone in Kharkiv region
Sofiia Gatilova/REUTERS
26.06.2025.
u 18:54

Povjerenik EU za obranu Andrius Kubilius kaže da će Europljanima trebati milijuni dronova za stvaranje "vojske" i da se moraju početi pripremati već sada.

Povjerenik EU za obranu upozorio je da Europa mora biti sposobna izgraditi vojsku dronova u slučaju napada Rusije. Obavještajni podaci sugeriraju da bi ruske snage mogle biti spremne napasti zemlju NATO- a u sljedećih pet godina. Kako bi se obranili, Andrius Kubilius kaže da će Europljani trebati milijune dronova i moraju se početi pripremati odmah. "Rusija može imati oko pet milijuna dronova, pa trebamo imati veće kapacitete od toga kako bismo prevladali," rekao je za Sky News, upozoravajući da bi, ako ruski predsjednik Vladimir Putin naredi napad, meta bila suočena s ruskom vojskom sposobnom koristiti "milijune dronova".

Invazija na Ukrajinu 2022. godine pokrenula je revoluciju u ratovanju dronovima. Suočeni s jednom od najjačih vojski na svijetu, Ukrajinci su iskoristili jeftinu, prilagodljivu tehnologiju u svoju korist. Procjenjuje se da su njihove jedinice dronova sada odgovorne za 80% ruskih gubitaka na prvoj crti bojišnice. Gospodin Kubilius posjetio je Ukrajinu kako bi naučio lekcije s bojišta.

Duž 1.200 km duge crte bojišnice nalazi se područje s nadimkom "Dolina smrti". "Ništa se ne može kretati. Sve je kontrolirano dronovima. Tradicionalni tenk u toj zoni preživljava šest minuta," objasnio je. Ove godine se očekuje da će Ukrajina proizvesti više od četiri milijuna dronova. Razmišljajući o tome koliko bi jedinica trebale druge zemlje, povjerenik je koristio primjer svoje domovine Litve.

Bivša sovjetska republika dijeli granicu od oko 900 km s Rusijom i Bjelorusijom. "Ako Ukrajincima treba četiri milijuna za 1.200 km, nama treba oko tri milijuna dronova za godinu dana ako rat počne, ako dođe 'Dan X'," rekao je.

Kako bi ostali korak ispred u borbi, i Rusija i Ukrajina konstantno ažuriraju svoju tehnologiju dronova. Iz tog razloga, povjerenik vjeruje da umjesto skladištenja dronova sada, koji će zastarjeti, Europa bi trebala izgraditi timove pilota, inženjera i proizvođača spremne za povećanje proizvodnje kada dođe vrijeme. "Na europskom kontinentu trenutno postoje samo dvije vojske borbeno iskušane s mogućnošću korištenja milijuna dronova: jedna je ruska, koja planira nove agresije, a druga je ukrajinska," rekao je Kubilius. "Moramo puno naučiti od Ukrajine... kako organizirati obranu protiv milijuna dronova, a također i kako učiniti našu obrambenu industriju inovativnom," dodao je. To je stajalište s kojim se mnogi  slažu. Njemački start-up STARK testira lebdeću municiju ili "napadačke dronove" spremne za isporuku Kijevu.

"Sve je napravljeno za jednostavno rukovanje vojnicima, tako da ne morate koristiti nikakav alat na prvoj crti, već samo priključite kormila", rekao je STARK-ov viši potpredsjednik Josef Kranawetvogl dok je brzo sastavljao rep jedinice. Proveo je 18 godina u njemačkoj vojsci prije nego što se prebacio na proizvodnju oružja. Kaže da je za održavanje prednosti pred neprijateljem potrebno često ažuriranje taktike i tehnologije. "Svaki dan se morate prilagođavati. U Ukrajini imate tako brze cikluse razvoja - dva ili tri tjedna, a onda se pojavi nešto novo i morate biti spremni na to", dodao je. 

U blizini francuske granice, još jedan njemački startup pod nazivom Alpine Eagle razvija i testira obrambene dronove namijenjene Ukrajini. "Predstavljamo naš dron-presretač," objašnjava Jan-Hendrik Boelens, izvršni direktor tvrtke, pokazujući prototip koji podsjeća na minijaturni crni zrakoplov. Ovaj presretač smješten je ispod većeg, sivog drona. Zahvaljujući ugrađenom radaru, uređaj može detektirati i ciljati neprijateljske dronove na udaljenosti do 5 kilometara. Boelens smatra da bi ova tehnologija mogla značajno utjecati na tijek zračnih bitki, omogućujući neutralizaciju neprijateljskih jedinica prije nego što se one približe cilju.

Štoviše, izrazio je zabrinutost da NATO savez nije adekvatno pripremljen za scenarij u kojem bi neka od članica bila izložena masovnom napadu dronovima, sličnom onima viđenima u Ukrajini. "Prema mom mišljenju, definitivno nismo spremni za takvu situaciju," zaključio je Boelens.

Prema izjavama, Ukrajina je u protekloj godini proizvela približno 1,3 milijuna dronova. "Sumnjam da je NATO uopće nabavio tisuću dronova prošle godine. Njemačka je vjerojatno kupila stotinjak, možda dvjestotinjak. Razmislite što to znači za vašu zalihu dronova", dodao je. 

Dronovi igraju ključnu ulogu u NATO-ovoj obrambenoj strategiji. Čelništvo saveza opetovano naglašava prioritet proizvodnje, nabave i obrane od dronova. Na NATO summitu, članice su se usuglasile o povećanju izdvajanja za obranu na 5% bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2035. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte istaknuo je, uz pojačanu obuku i razvoj, potrebu za većim ulaganjima u tehnologiju dronova i peterostruko jačanje protuzračne obrane.

Komentara 63

Avatar Le-Freak
Le-Freak
20:26 26.06.2025.

Ubuduce ce pucanje sacmaricom na glinene golubove biti jedan vazan dio vojne obuke.

Avatar ŽutiKarton
ŽutiKarton
19:19 26.06.2025.

Do kraja godine ruska vojna ekonomija će kolabirati cijelu federaciju a onda će se rusi morati početi baviti sami sobom a ne širenjem carstva. I njihove tiskovine su počele pisati o krizi. SVO je promašaj od prvog dana.

Avatar Razbibriga
Razbibriga
19:14 26.06.2025.

Ovo nedavno dešavanje u Iranu nam je pokazalo kako bi se Rusi proveli u srazu sa Zapadom....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »