Spoj je to rekreativnog trčanja, glazbe i upoznavanja. Laganim tempom treba svladati tri kilometra, bez pritiska što se tiče rezultata ili kondicijske spreme, iskustvo nije nužno, a svi su dobrodošli pa smo se i mi odlučili pridružiti ekipi Run Clubbinga, trenda koji i u metropoli ima sve više poklonika.
Početna je točka bila u parku Ribnjak, odakle smo se nakon zagrijavanja zaputili do Tkalče, odnosno tamošnjeg Koncept bara u kojemu su sudionici uz DJ-a nastavili druženje. Iako se u sklopu Run Clubbinga najčešće odvijaju dnevna okupljanja, ovo se održalo u večernjem terminu, što je doprinijelo posebnoj energiji, a pozitivnu atmosferu pojačala je i glazba iz zvučnika koji organizatorica Ivana Knapić nosi na leđima.
– Trčanje je samo probijanje leda – govori nam mlada Labinjanka, studentica završne godine Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Bivša je atletičarka, a ideju o pokretanju Rub Clubbinga donijela je iz Barcelone, gdje je boravila u sklopu programa Erasmus. – Ondje je zdrav i aktivan život dio kulture, a trčanje društveni događaj. Prvi sam put iskusila da ono može biti više od fizičke aktivnosti, odnosno može postati prilika za upoznavanje, zabavu i stvaranje zajednice, a to sam htjela prenijeti i ovamo – objašnjava. I uspjela je jer je od devet sudionika koliko ih je bilo na prvom okupljanju Run Clubbing, pokrenut sredinom lanjskoga listopada, dogurao do više od 1000 članova. Jedni su sportaši, drugi početnici, treći jednostavno žele upoznati nove ljude, a trenutačno je najviše pripadnika generacije Z.
Od samih početaka u ekipi su i odgajateljica Magdalena Macura te student ekonomije Arijan Gorjanac. Oboje su aktivni trkači, ali ističu kako im je glavni motiv dolaska druženje i dobra energija. To je privuklo i arhitekticu Medinu Ćevapović te marketinšku stručnjakinju Lejlu Omerinović, koje se inače ne bave trčanjem. – Pridružile smo se nakon što smo za koncept saznale na društvenim mrežama, a Run Clubbing je sjajna prilika za rekreaciju i upoznavanje ljudi – kažu.
Prvi je put sudjelovala i nogometna trenerica Helena Hercigonja-Moulton, koja se prije 14 godina iz Miamija doselila u Zagreb. – Atmosfera je znatno opuštenija nego na sličnim okupljanjima u Americi i svakako ću sudjelovati i na nekom od sljedećih susreta – poručuje.
No iako sve izgleda spontano i ležerno, organizacija zahtijeva puno truda i predanosti, a pokretačica Run Clubbinga komunikaciju sa sudionicima, promociju, logistiku, suradnju s brendovima... vodi sama, koristeći pritom i znanja iz marketinga te iskustva sa snimanja evenata. – Bude i nepredvidljivih situacija, poput kiše, ali sve se riješi kad se radi s ljubavlju. A ovakva okupljanja me pune, kao da idem na kavu s prijateljima – kaže. Pomno su isplanirane i suradnje s ugostiteljima, trudi se u lokale dovesti ljude kada je promet slabiji pa time podržava i lokalne poduzetnike, a upravo su druženja koja se nakon trčanja nastavljaju u ugodnoj atmosferi u kafiću mnogima i najdraži dio.
Koncepcija je zaštićena, dodaje, a za potencijalno širenje u druge gradove otvorena je mogućnost franšize. – Run Clubbing je pokret i želim da bude dostupan svima, da ostane besplatan i da ga podržavaju brendovi koji vjeruju u moć zajednice – poručuje Ivana Knapić, koja je, spomenimo, također osnivačica događaja Girls Only, koji uključuju trčanje, pilates i wellness druženja, a nedavno je pokrenut i Book Club u kojemu svaka sudionica predstavlja svoju knjigu.
A osim što privlači sve više Zagrepčana, o Run Clubbingu redovito se raspituju i turisti. Za sudjelovanje je pak potrebno ispuniti formular koji se može pronaći na službenom Instagram profilu ili u WhatsApp zajednici, gdje su dostupne i sve informacije o okupljanjima.