Tri godine i 360 dana od početka mandata, odnosno pet dana uoči lokalnih izbora, aktualna gradska vlast u lovu na novi mandat na listi je obećanja stavila kvačicu pokraj natpisa "Priuštivo stanovanje". Počela je, naime, dugoočekivana i još dulje najavljivana gradnja stanova za priuštivi i socijalni najam u najmlađem novozagrebačkom naselju Podbrežju. Oko tisuću ljudi u ožujku 2027. godine trebalo bi početi s useljenjem u 288 stanova u betonskoj grdosiji koja ima 31 tisuću kvadrata i devet katova.
Planirano je 11, a ovo je peta
Nova crvena građevinska kolica, popularne tačke, i lopata s koje je tek skinuta etiketa poslužile su u jučerašnjoj ceremoniji polaganja kamena temeljca koji je gradonačelnik Tomislav Tomašević vješto zalio s tri lopate betona. – Ovo je tek početak, u idućem mandatu izgradit ćemo tisuću gradskih stanova – obećao je gradonačelnik, iako za cijeli prvi mandat dogurao tek do jučerašnjeg kamena temeljca, barem kada je riječ o gradnji stanova za priuštivo stanovanje, koje je, podsjetimo, navođeno kao jedan od prioriteta.
Puno veća lopata potrebna je da se zakopa odgovor na pitanje: "Zašto tek sada?" I ne, odgovor čak nije predizborni tajming, već niz zapleta. Priča o Podbrežju, naime, počela je još ranih dvijetisućitih, kada je na čelo grada došao Milan Bandić i južno od Sigeta i zapadno od Sloboštine najavio novo naselje za znanstvene novake. Urbanistički plan uređenja naslanja se i na posljednje velike izmjene Generalnog urbanističkog plana i predviđa dvije tisuće stanova u 11 zgrada, poslovni toranj od 35 katova, školu, dvoranu, vrtić... A gotovo 20 godina kasnije zakopana je prva lopata pete zgrade, a prethodne četiri sa 618 stanova useljene su 2018. U međuvremenu je počela gradnja vrtića, ostali sadržaji još se čekaju, a poslovni toranj gotovo nitko i ne spominje.
Nesreća s Podbrežjem, doduše, bila je i to što je početak gradnje, baš kao i u slučaju Novog Jelkovca, planiran u osvit globalne recesije 2008. pa je sve znatno kasnilo. Pritom su četiri dosad podignute zgrade, spomenimo, stajale ukupno 34 milijuna eura, a peta će koštati čak 52,5 milijuna, ponajviše, dakako, zbog inflacije. Bandić projekt nije dovršio, a plan za zgradu kodnog imena A11 dočekao je i aktualnog gradonačelnika, koji je većinu mandata potrošio na pripremu natječaja.
– Prije je gradnja stanova bila investicija Zagrebačkog holdinga i tako se prikriveno zaduživao Grad. Mi smo tu praksu prekinuli i Grad je preuzeo projekt, na ovaj način je znatno transparentnije – ustvrdio je Tomašević. Tek u travnju 2024. raspisan je međunarodni natječaj za gradnju, a u rujnu iste godine prvi ga je put osvojila tvrtka iz turskoga grada Burse, ali samo dan nakon što se dogradonačelnik Luka Korlaet na Skupštini time pohvalio, stigla je žalba. U studenom je riješena u korist Grada, no onda je istekla građevinska dozvola, čija se obnova čekala sve donedavno.
Zgrada kodnog imena A11 tako je prošla trnovit put, a bude li sve prema planu, za 22 mjeseca napokon bi trebala biti dovršena. Imat će i garažu te vanjsko parkiralište sa 150 mjesta.
– U prizemlju će biti poslovni prostori, ali i pasaži da se može proći kroz veliku zgradu s osam stambenih etaža i četiri stubišta. Na svakom katu i stubištu bit će po devet stanova. Kvadratura stanova je različita i proizašla je iz ankete i analize potreba. Najviše je jednosobnih stanova, 88 od 288 – rekao je Korlaet.
Objekt će imati i solarne panele, a u stanovi će biti ponuđeni putem natječaja u "miksu" za priuštivo stanovanje i socijalni najam. Za istu svrhu, u sljedeće četiri godine plan je izgraditi još jednu zgradu u Podbrežju te objekte u Svetoj Klari i Borovju, ukupno oko tisuću stanova.
Čeka se produžetak Vatikanske
U međuvremenu dio stanovnika Podbrežja žali se na nedostatak sadržaja, ali i prometnu (ne)povezanost.
– Spoj Vatikanske ulice od SR Njemačke do Avenije Većeslava Holjevca u dužini od 800 metara s koridorom za tramvaj u fazi je izdavanja lokacijske dozvole koju očekujemo sljedeći mjesec, nakon čega ćemo ubrzano riješiti imovinskopravne poslove – najavio je Stanko Kordić, pročelnik Gradskog ureda za obnovu, gradnju, prostorno uređenje i komunalne poslove.
Usto, u studenom bi trebao biti otvoren vrtić za 200 djece, privatni investitor planira projekt trgovačkog centra istočno od naselja, a u prednatječajnoj fazi su gradnja škole i kulturno-sportskih sadržaja.
Naselje je Bandićev projekt, no aktualna vlast mijenjala je model financiranja, a otegnula se i natječajna procedura pa je na kraju istekla i građevinska dozvola
Još jedan golubinjak...