Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet danas su održali još jednu tjednu konferenciju za meidje, a ona je ovaj puta bila na temu ulaganja u sport Grada Zagreba. Kao i uvijek, Tomašević i suradnici odgovarali su na novinarska pitanja.
"Mislim da je bitno da stavimo u kontekst sva financijska ulaganja u sport koja su najveća u povijesti grada. Nikad se nije toliko ulagalo u sport, na to sam doista ponosan, brojke su impresivne. U našem mandatu je gotovo trostruko proračun za sport povećan. Kad smo preuzeli upravljanje, sport je za sve kategorije bio 59 milijuna eura. Ove godine, proračunske, je to čak 145 milijuna.
To ide najviše na kapitalne objekte, najveće su bazen u Španskom, dom sportova i uskoro Kranjčevićeva. Ustnova za upravljanje sportskim objektima je također povećala proračun, jer ustanova brine i za rekreativne i profesionalne sportaše. Znatno smo povećali izdvajanja tu. Sportski savez - to su svi sportski savezi i klubovi, tu su izdvajanja za njih, pa je tu izdvajanje za dvoranu Arena Zagreb, kao i potpora vrhunskom sportu od 5 milijuna eura koja je za klubove vrhunske kvalitete i saveze. Tu su i velike sportske priredbe, poput Svjetskog prvenstva u rukometu", rekao je Tomašević.
Komentirao je i Vladu, koja se također pohvalila nikad većim proračunom. "A on iznosi 160 milijuna eura. To znači da je Grad Zagreb gotovo postigao proračun Vlade za cijelu Hrvatsku, u kategoriji sport. Želim napomenuti da je naš proračun ne samo nikad veći, već da se i približio proračunu Vlade", rekao je još.
Od osam strateških projekata Grada tri su povezana uz sportske građevine, koja su trenutno u tijeku. A to su Dom sportova, Bazen Špansko i Stadion Kranjčevićeva. "Dom sportova će ovaj tjedan dobiti ogroman kran koji je potreban da se dignu nosači krovova, bit će postavljen do kraja tjedna. Što se tiče bazena, nama je i dalje rok siječanj 2026. da otvorimo bazen. Drago mi je reći da su radovi i dalje ispred roka, idu brže od ugovorenog. Za manje od godinu dana ćemo imati otvaranje. Što se tiče stadiona Kranjčevićeva, prije par mjeseci smo imali predstavljanje finalnog projekta i pokrenuli javnu nabavu. U ovih više od dva mjeseca dobili smo rekordan broj pitanja u odnosu na bilo koji kapitalni projekt u povijesti grada, čak 507 pitanja. MI moramo na sva odgovoriti da bi mogli otvoriti ponude i zato je ovaj postupak trajao neuobičajeno dugo. Mogu reći da u petak početak otvaranje ponuda za izvođače radova za Kranjčevićevu. Ukoliko ne bude žalbi, početak radova očekujemo u travnju", kazao je Tomašević.
Što se tiče drugih ulaganja, rekao je da počinju radovi na novoj sjedežnici Sljeme sljedeći mjesec. Spomenuo je i ulaganja u sportske udruge, i klubove, pa je usporedio ulaganja iz 2021. i danas. "To je 18 milijuna bilo u 2021., a sad smo na 30 milijuna. To je veliko povećanje za sportske udruge u odnosu na početak našeg mandata. I proračun Ustanove je povećan, razlog su investicije u objekte, lokacije poput Jaruna, tu je povećanje sa 16 na 35 milijuna eura", rekao je, pa spomenuo uređenje Dvorane Vrbik koja je nedavno obnovljena. Spomeuo je i dogradnju i obnovu 12 školskih dvorana, s tim da je ove godine u planu još tri.
Što se tiče drugih novinarskih pitanja, jedno je bilo vezano uz veliki broj protukandidata za gradonačelnika u nadolazećim lokalnim izborima. – Ne čudi me što je velik broj bivših Bandićevih kolega, pipa je presušila. Ne zamara me broj protukandidata, i zadnji je puta bio velik, a pitanje je koliko će ih dobiti potreban broj potpisa – odgovorio je Tomašević te naglasio da su njegov prioritet veliki projekti poput Centra za gospodarenje otpadom. A na pitanje kako Možemo koristi plakate, rekao je da ih oni plaćaju, a što se tiče projekta Vratimo grad u formi, nije bilo spomena ni gradonačelnika ni stranke, već samo informiranje o gradksim projektima.
Na pitanje plana suradnje SDP-a i Možemo na izborima, rekao je da su navode demantirali predstavnici SDP-a i Možemo-a. "Na pitanje jesmo li započeli neke pregovore oko predizborne koalicije, odgovor je ne". Na pitanje je li došao dokument sa službenim izvješćem vještačenja na Jakuševcu, rekao je da još ništa nije stiglo. "Ne možemo požurivati sud. A ako je ovo što je procurilo u medije točno, to samo pokazuje ono na što mi ukazujemo već više od godinu dana", rekao je.
Na pitanje oko financiranje vrtića, udruga privatnih vrtića je pisala dopis u kojem traže da se izdvajanja izjednače kod privatnih i javnih vrtića. "Mi smo napravili enormne napore da u kratkom vremenu povećamo sve kapacitete vrtića, mi smo u protekle tri godine tri puta povećavali subvencije. Sve su to bili rekordni iznosi, jer nam je bilo važno da i sektor privatnih vrtića prati taj teret. Važno je u interesu otovrenosti reći da smo govoril ida bismo htjeli utjecati na cijenu, nisu se složili, nisu spremni stavljati plafon na vlastite cijene, zato jednaki tretman nije jednaki. Mi smo značajno povećali subvencije. U ovo proljeće namjeravamo u nekoj mjeri još povećati subvencije. Nadam se da će se ovo neslaganje promijeniti u budućnosti.
Na pitanje napretka glazbene škole na prostoru Sljemena, Danijela Dolenec rekla je da je sad za sve škole prioritet postala sigurnost. "Nešto više od dva mjeseca svi napori bili su usmjereni za to da tehničke uvjete tamo gdje nije bude osigurano, i u tom smislu su bile najveći dio naših aktivnosti. Ne mogu iznijeti moguće detlaje oko nove škole, a nadam se da ću to biti u mogućnosti u budućnosti. Zadnja informacija o kojoj raspravljamo je mikrolokacija unutar kompleksa Sljeme, ne da odustajemo od toga", rekla je Danijela Dolenec.
Tomašević laže