POGLEDAJTE TRAILER ZA FILM

Je li doista okrunjen, i to na Duvanjskom polju? Što je istina o kralju Tomislavu, a što mit?

Zagreb: Premijera filma Večernjeg lista "Kralj Tomislav"
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/6
30.04.2025.
u 11:30

Snimili smo kako je mogla izgledati Tomislavova krunidba, veliku bitku Hrvata i Bugara...

Je li doista okrunjen, i to na Duvanjskom polju? Što je od svega što se zna o njemu istina, a što mit? Kralj Tomislav vjerojatno je najjača hrvatska povijesna ličnost, figura na kojoj počiva naš narod, a opet, o njemu se stvorila popularna predodžba toliko različita od onoga što povjesničari priznaju kao utemeljenu činjenicu. Tragajući za pravom istinom o Tomislavu te potaknuti činjenicom da nitko o njemu dosad nije snimio film, Večernji list krenuo je u dosad najzahtjevniju filmsku produkciju. Priču o prvom hrvatskom kralju odlučili smo ispričati kroz dokumentarno-igranu formu u povodu 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, kroz šest igranih scena koje prikazuju naše viđenje ključnih dijelova Tomislavova života, koji smo rekonstruirali u suradnji s vodećim stručnjacima i povjesničarima iz više institucija.

Snimili smo rekonstrukciju Tomislavove krunidbe i velike bitke između Hrvata i Bugara – naroda protiv kojeg je Tomislavova vojska ratovala kao saveznica Bizanta, tadašnjeg bugarskog neprijatelja. Bitki je navodno povod bio i događaj koji se dogodio ranije, kad su Bugari napali Srbiju i porazili srpskog kneza Zahariju, koji je potom sklonište našao kod Tomislava u Hrvatskoj. To se nije svidjelo bugarskom vladaru Simeonu koji je na Hrvatsku potom poslao bugarskog vojskovođu Alogobotura. Bitka je bila pogubna za Bugare, koji, prema Konstantinu Porfirogenetu, "bivaju svi pobijeni od Hrvata". Logično je bilo stoga da snimimo i primanje kneza Zaharije na kraljevskom dvoru, ali i gozbu njemu u čast te dvorsku svakodnevicu. Rekonstruirali smo i život puka 10. stoljeća i upade Mađara, koji su bili poznati po pljačkaškim pohodima. Petom scenom prikazala se Tomislavova jaka mornarica, koju smo stavili u repliku starohrvatskog broda condura, a prikazali smo i Prvi crkveni sabor u Splitu 925., na kojem se oko sjedišta nove crkvene pokrajine sukobljavaju splitska i ninska crkva predvođena Grgurom Ninskim.

Sve će to biti isprepleteno i dokumentarnim dijelovima, odnosno razgovorom sa stručnim sugovornicima. Pred naše kamere sjeli su: Ante Nazor (Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata), Hana Breko Kustura (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), Hrvoje Gračanin (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivan Majnarić (Hrvatsko katoličko sveučilište), Jonathan Shepard (Sveučilište Cambridge, Ujedinjeno Kraljevstvo), Josip Bratulić (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), Josip Dukić (Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu), Ludwig Steindorff (Sveučilište u Kielu, Njemačka), Mario Jareb (Hrvatski institut za povijest), Mario Šlaus (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), Neven Budak (Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci).

Scenarij/režiju potpisuje glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, direktor fotografije/montažu Matej Pavelić, glazbu za film skladao je Matej Meštrović, narator je Dragan Despot, stručni suradnici su Neven Budak i Hrvoje Gračanin, savjetnik za oružje i akcijske scene Marin Matijević, animacije i karte u filmu radio je Darko Puharić, producentica je Petra Balija koja je zajedno s Mirjanom Žižić i organizatorica snimanja.

Ključne riječi

Komentara 3

MA
Malvazija
14:02 30.04.2025.

Nije trebao štititi Zahariju. Zašto smo se petljali u tuđi rat. Trebalo ga je opljačkati, jer je vjerojatno zbriso s lovom i izručiti Bugarima da ga smaknu.

GB
Gotfrid.Bujonski
14:59 30.04.2025.

Ne samo da su današnja Bosna i Hercegovina, Crna Gora bile sastavni dio "Hrvatskog kraljevstva" već i županija Raška ... Znači granica je išla od Austrije do Albanije i od Dunava(u jednom periodu i preko) do Jadrana. Srbi su formirani kao narod tek u prvoj četvrtini 13 st. kada je Hrvatska već debelo pojedena i od Mađara(Turska), Mlečana i od Vatikana (na žalost bojali su se jake Hrvatske)koji je dao legalnost "Raškoj Županiji" te je postala Kraljevina Srbija. kako je "društveni sloj" postao narod to je vrlo zanimljivo pitanje... Hrvati su kraljevske insignije dobivali od rimskih careva iz Konstantinopola takozvanih Bizantinaca ... Znači bilo je dvostruko krunjenje lokalno i međunarodno ... Dok su jedan dio Rašana koji je prihvatio "Srpsku državu" krunu dobili direktno od pape ... Bizantinci ili istočni Rimljani i Hrvatske vladare nazivali su robovima ali oni su se vješto izmicali od tog imena. Danas veliki srpski radikal Šešelj optužuje Hrvatsku da je stvorena od Vatikana što je klasična zamjena teza ...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »