ima veze i s našim područjem

Tijekom planinarenja došli do nevjerojatnog otkrića: 'Pala mi je vilica kada smo otvorili kutiju'

Muzej istočne Češke
05.05.2025.
u 15:30

Neimenovani alpinisti su, ranije ove godine, u češkom gorju Podkrkonoší pronašli pravo povijesno bogatstvo

Dok koračaju stazama kroz šume, planine i doline, iskusni planinari nerijetko nailaze na zanimljive, neobične pa čak i misteriozne prizore, od rijetkih biljaka i životinja, do napuštenih objekata, izgubljenih predmeta ili tragova davne prošlosti. Tako je dvoje planinara u Češkoj "osvojilo jackpot" nakon što su naišli na zalihu zlatnika i dragulja vrijednu više od 300 tisuća dolara, a za koje neki povjesničari nagađaju da su mogli biti namjerno skriveni od nacista.

Nevjerojatni pronalazak otkriven je u nedavnoj objavi na Facebooku. Neimenovani alpinisti su, ranije ove godine, planinarili jugozapadnim padinama brda Zvičina u istočnoj Češkoj kada su naišli na malu aluminijsku limenku i željeznu kutiju. Unutar kutije nalazio se pravi zlatni plijen: šesnaest tabakera, deset narukvica, torbica od žice, češalj, lančić i kutija za puder.

"Kada je jedan od planinara otvorio kutiju, tada mi je pala vilica", rekao je Miroslav Novak, voditelj arheologije u Muzeju istočne Češke, gdje je blago procijenjeno, prenosi New York Post. U kutiji se nalazilo i 598 zlatnika, koji su bili podijeljeni u 11 stupaca i svaki je bio omotan crnom tkaninom, objasnio je stručnjak.

"Morat ćemo analizirati ostatak, ali po trenutačnoj cijeni plemenitih metala, vrijednost nalaza može početi od 7,5 milijuna čeških kruna (oko 308 tisuća eura)", procijenio je Novak. Dodao je i da je povijesna vrijednost blaga neprocjenjiva. Stručnjak za kovanice Vojtěch Brádle primijetio je da su mnogi novčići označeni datumima od 1808. do 1915. te da potječu iz Austro-Ugarske kada je njome vladao Franjo Josip I..

"Saznao sam da ove kovanice nisu putovale iz bečke kovnice do nas, nego na Balkan. I tamo, nakon sloma monarhije, u tadašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, kovane su marke, takozvane kontramarke. Blago je bilo skriveno u zemlji najviše nešto više od stotinu godina", objasnio je Brádle. Zanimljivo je da su novčići potjecali s mnogo različitih mjesta.

Neki potječu iz Srbije iz 1920-ih i 30-ih godina gdje su se često koristili u balkanskim ogrlicama i pokrivalima za glavu, dok drugi potječu iz Francuske, Belgije, Turske, Rumunjske, Italije i Rusije, izvijestio je Popular Science. Brádle je rekao da ne znaju kako su sve te različite denominacije završile u Češkoj, ali postoji nekoliko teorija.

Pohranjivanje dragocjenosti pod zemljom bilo je uobičajena praksa od prapovijesti, primijetio je Novak. "U početku su vjerski pokreti bili češći. Kasnije je to bila imovina pohranjena u neizvjesnim vremenima s namjerom da se kasnije vrati po nju", rekao je. Neki istraživači vjeruju da je podzemno skladište skriveno nakon aneksije regije od strane nacističke Njemačke Münchenskim sporazumom iz 1938. godine.

Nakon ovog sporazuma, tisuće čeških ili židovskih izbjeglica povukle su se dublje u unutrašnjost zemlje da bi izbjegle očekivani progon od Adolfa Hitlera. Druga teorija je da su zlato mogli zakopati nacisti povlačeći se pred napredovanjem ruskih snaga kada su protjerane na kraju Drugog svjetskog rata.

"Teško je reći je li ovo zlato Čeha koji je morao napustiti okupirani teritorij nakon nacističke invazije 1938. ili zlato Nijemca koji se bojao raseljavanja nakon 1945. godine. Moglo bi se raditi i o ukradenoj robi iz antikvarnice, ali nismo skloni toj opciji", rekao je ravnatelj muzeja Petr Grulich.

Unatoč porijeklu blaga, konzervatori u Muzeju istočne Češke nadaju se da će ga izložiti. U međuvremenu, sretni planinari će dobiti oko 10 posto ukupne vrijednosti otkrića, u skladu s češkim zakonom.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »