GRAH, ŽABA, CRNA RUPA...

Mračna serija izazvala buru emocija i u Hrvatskoj: Znate li što znače emotikoni koje možda koriste i vaša djeca?

kodovi
Netflix/HAKOM
27.03.2025.
u 10:50

Ono što izgleda nevino može imati sasvim drugačije značenje poručili su te su objavili emotikone koji imaju skriveno značenje

Nova britanska mini-serija "Adolescence" osvojila vrh Netflixove ljestvice gledanosti, razotkrivajući mračne kutke digitalnog doba i posljedice koje ono ostavlja na mlade. Serija, koju su kreirali Stephen Graham i Jack Thorne, a režirao Philip Barantini, nije 'lagano štivo' za gledanje, ali inovativan pristup snimanja i njeno brutalno seciranje društva i internetskih fenomena, opčinili su gledatelje diljem svijeta. Pa tako i one u Hrvatskoj. HAKOM je na svom Facebooku odlučio podići svijest o sigurnosti djece i tinejdžera na internetu. Naglašavju da djeca i mladi danas komuniciraju na načine koje većina odraslih ne razumije u potpunosti. Ono što izgleda nevino može imati sasvim drugačije značenje poručili su te su objavili emotikone koji imaju skriveno značenje, a koji se pojavljuju u popularnoj seriji.

Foto: HAKOM

HAKOM također savjetuje roditelje kako reagirati na ono što djeca rade na internetu. 

- Budite znatiželjni, ne sukobljavajte se – Postavljajte otvorena pitanja: “Čuo/la sam da neki emojiji imaju različita značenja. Jesi li čuo/la za to?” Održavajte razgovor laganim.

- Stvorite zonu bez osude – Ako se vaše dijete boji da će biti kažnjeno zbog iskrenosti, neće se otvoriti. Jasno im dajte do znanja da ste tu da slušate.

- Dekodirajte zajedno – Pitajte ih da vam objasne svoj digitalni svijet. Što različiti simboli znače? Koga prate? Nemojte pretpostavljati—pitajte.

- Podučavajte kritičko razmišljanje – Pomozite im da preispitaju online sadržaj. “Zašto misliš da neke grupe promoviraju ovu ideju? Tko od toga ima koristi?” Naoružajte ih pitanjima, a ne samo pravilima.

- Pratite bez špijuniranja – Otvoreni razgovori su učinkovitiji od tajnog nadzora. Normalizirajte provjeravanje njihovih online prostora kao dio roditeljstva, a ne kao kriznu mjeru.

- Budite iskreni o manipulaciji – Objasnite kako toksične online grupe privlače mlade ljude tako što ih čine posebnima, uključuju ih ili im daju osjećaj da posjeduju ‘insajdersko znanje.’

- Izgradite njihovo samopouzdanje izvan interneta – Što se više osjećaju cijenjeno i sigurno u stvarnom svijetu, to će manje tražiti potvrdu u opasnim online zajednicama.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »