GOLEMI DOMET

VIDEO Brzina veća od dva Macha, borbeni radijus 1600 kilometara: Pogledajte američko čudo za zračnu dominaciju

An artist render of the F-47
Foto: U.S. Air Force graphic/REUTERS
1/8
14.05.2025.
u 12:26

General David Elin, načelnik glavnog stožera američkog ratnog zrakoplovstva, objavio je prve detalje novog F-47

Neće to biti zrakoplov pete generacije, već će pripadati posve novoj klasi. Riječ je o modelu F-47, koji će proizvoditi Boeing, a bit će namijenjen zračnoj dominaciji. To je objavio general David Elin, ilustrirajući novu koncepciju postojećim američkim ratnim zrakoplovima. Prema trenutačnoj klasifikaciji, F-16 i F-15E(X) pripadaju četvrtoj generaciji, F-22 i F-35 spadaju u petu, dok će F-47, zajedno s budućim dronovima YFQ-42A i YFQ-44A, činiti sljedeću generaciju zrakoplova za zračnu nadmoć.

U infografici kojom se to ilustrira general Elin objavio je i prve karakteristike novog F-47. Imat će borbeni radijus veći od 1600 kilometara, maksimalnu brzinu veću od 2 Macha i ocjenu prikrivenosti Stealth++. "Naše zračne snage i dalje će biti najbolji svjetski primjer brzine, agilnosti i smrtonosnosti. Modernizacija znači pametno ulaganje u oružane sustave koji će protivnicima zadavati probleme, odgovarati na postojeće prijetnje i pritom ostati financijski održivi", napisao je general Elin na svojem X profilu.

.

Komentari specijaliziranih portala ističu borbeni radijus od 1600 kilometara kao impresivnu karakteristiku, koja više pristaje taktičkim bombarderima nego lovcima. Takav domet omogućuje smanjenje broja zračnih tankera u misijama, pri čemu oni mogu djelovati daleko od prve crte bojišnice. U tom kontekstu navodi se i da je upravo ta sposobnost jedan od razloga zašto je Pentagon odbio razvoj stealth zračnih tankera – jer sadašnji, i bez prikrivajućih osobina, mogu sigurno djelovati izvan čak i hipotetskog dometa kineskog oružja. Međutim, primjećuje se i da će F-47 biti zrakoplov vrlo specifičnih zadaća, strogo usmjeren na zračnu nadmoć. Time će njegova uloga biti znatno uža u odnosu na multifunkcionalne platforme poput F-16, F-35 i F-22 koje bi trebao zamijeniti.

Ako vas zbunjuje oznaka Stealth++, ona ima svrhu, riječ je o rangiranju zrakoplova prema stupnju njihove nevidljivosti. Tako je F-35A označen jednostavno kao Stealth, F-22 kao Stealth+, a F-47 - Stealth++. Nije sasvim jasno na temelju kojih kriterija je napravljena takva klasifikacija, no prema prikazanim podacima ispada da je F-22 trenutačno najnapredniji zrakoplov američkog ratnog zrakoplovstva. Objavljena infografika prikazuje i planirane karakteristike budućih dronova za zračnu dominaciju iako Pentagon tek treba odabrati između YFQ-42A  tvrtke General Atomics i YFQ-44A tvrtke Anduril. Oba bi trebala imati borbeni radijus veći od 1100 kilometara. Zanimljiv je podatak da se planira nabava čak oko tisuću takvih dronova, dok će se F-47, barem u prvoj fazi, naručiti u samo 185 primjeraka. Jasno je da američka strategija vidi dronove kao ključne platforme budućih zračnih sukoba.

Komentara 44

PR
prajdali100
13:41 14.05.2025.

Ne znam za ovaj F- 47 ali F- 22 Raptor je čudo od aviona ! Još ga nitko nije dobio.

Avatar AGRAM
AGRAM
12:53 14.05.2025.

Od prvog dana se govori i piše da je F-22 nevidljiviji od F-35 i ne znam čemu sada čuđenje. RCS od F-22 je 0,0001, a of F-35 je 0,001. Po tome znači da bi F-47 trebao imati 0,00001m2. I B-21 po najavama bi trebao imati 0,00001. RCS za Su-57 je 0,08, a za najbolji kineski 0,03. Možda još bolji odnos u decibelima iliti osjetljivosti. Razlika F-22 i F-35 je 10dB. I opet po tome bi razlika F-47 i F-22 Bila 10dB, ili F-47/F35 100dB. Strahovito velika razlika, skoro nestvarno.

HO
homofobic
16:16 14.05.2025.

Dragi moji belkanistanski strucnjaci aeronautike iz dubine mekanog kauca kada se krece u razvoj novog vojnog aviona najprije se utrosi puno vremena odluciti sta bi taj avion morao biti u stanju postici. Znaci najprije oprema, oruzje, strateske karakteristike potom sta od tih zelja se moze postici s trenutnom tehnologijom. Ono za sto jos nema tehnologije tada dobije prednost pred ostalim sitnim zeljicama i najvise novaca za razviti to nesto novo nepostojece. Sama kistra u koju ce se sva ta nova tehnika natovariti dolazi predzadnja a posljednji je motor i avionika koja ce sve to nositi zrakom. Recimo pocetak "nevidljivih" aviona je bio jos davne 1960 kada se razgovaralo o konceptu radarski slabo vidljivih aviona (pocetak je bio SR-71) pa onda kako to postici na papiru a potom uz strasno puno novaca na modelima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »