Pojedini mještani Novalje izrazili su zabrinutost zbog bungee jumping aktivnosti koje se odvijaju na popularnoj lokaciji Zrće. Tvrde kako se radi o opasnoj praksi, postavljenoj na sumnjiv način i bez potrebnih dozvola, dok vlasnik obrta poručuje – sve je potpuno sigurno i legalno.
Kako donosi Morski.hr, čitatelj ih je kontaktirao tvrdeći da se usluga bungee jumpinga pruža s konstrukcije visoke čak 55 metara, postavljene na parkiralištu bez građevinske dozvole i na temelju navodnog “namještenog natječaja”. Prema njegovim riječima, turisti s te visine skaču prema površini mora dubokoj tek 45 centimetara, što je, u slučaju bilo kakvog kvara na opremi, potencijalno kobno. – U slučaju puknuća užeta, posljedice bi bile strašne. Minimalno teške ozljede, a vjerojatnije i smrtni ishod – upozorava Antun Horvat, koji je i snimio videozapis skokova. Snimku ovog bungee jumpinga možete pogledati na portalu Morski.hr.
Opasnost ovakvog skakanja potvrđuje i pripadnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) Zvonimir Miler, koji je izjavio: – Šaljem preporuke koje inače dajemo za ovu vrstu aktivnosti, prema njima ovo nije moguće. S druge strane, Mladen Horvat, vlasnik obrta koji pruža usluge bungee jumpinga na Zrću, tvrdi da je riječ o neutemeljenim optužbama.
– Oprema je 100% sigurna i certificirana. Svaka špaga je testirana. Odgovaram imenom i prezimenom za sve. Ne postoji zakonski propisana minimalna dubina – može se skakati i iznad tvrde podloge ako postoji zaštita poput strunjače. Građevinska dozvola mi nije potrebna jer se ne radi o građevini, već o radnom stroju – izjavio je za Morski.hr. Dodaje i kako ga osoba koja ga prijavljuje maltretira već godinama, dok je Državni inspektorat za Morski.hr potvrdio kako konstrukcija s betonskim temeljima na plaži Zrće – nije građevina.
Novinari Morskog.hr razgovarali su i s Vilsonom Širokom, konzultantom za bungee jumping i organizatorom skokova na Šibenskom mostu. – U svijetu se skače s različitih visina i podloga – s brana, liftova, pa i iznad tvrde površine. Dubina vode ne garantira ništa ako sustav nije postavljen profesionalno. Bitno je da je posao organiziran prema pravilima struke – zaključuje Široka.
Tko će biti kriv ako netko, ne daj Bože, pogine ? I koga će biti briga?