SKOK S 55 METARA

Ovako izgleda bungee jumping u Novalji zbog kojeg su neki zabrinuti, HGSS: 'Ne, ovo nije moguće'

Pag: Hideout festival privukao mnogobrojnu publiku na popularnu plažu Zrće
Foto: Filip Brala/PIXSELL
1/2
15.05.2025.
u 12:16

Mladen Horvat, vlasnik obrta tvrdi da je riječ o neutemeljenim optužbama, "Oprema je 100% sigurna i certificirana. Svaka špaga je testirana. Odgovaram imenom i prezimenom za sve. Ne postoji zakonski propisana minimalna dubina" - kazao je.

Pojedini mještani Novalje izrazili su zabrinutost zbog bungee jumping aktivnosti koje se odvijaju na popularnoj lokaciji Zrće. Tvrde kako se radi o opasnoj praksi, postavljenoj na sumnjiv način i bez potrebnih dozvola, dok vlasnik obrta poručuje – sve je potpuno sigurno i legalno. 

Kako donosi Morski.hr, čitatelj ih je kontaktirao tvrdeći da se usluga bungee jumpinga pruža s konstrukcije visoke čak 55 metara, postavljene na parkiralištu bez građevinske dozvole i na temelju navodnog “namještenog natječaja”. Prema njegovim riječima, turisti s te visine skaču prema površini mora dubokoj tek 45 centimetara, što je, u slučaju bilo kakvog kvara na opremi, potencijalno kobno. – U slučaju puknuća užeta, posljedice bi bile strašne. Minimalno teške ozljede, a vjerojatnije i smrtni ishod – upozorava Antun Horvat, koji je i snimio videozapis skokova. Snimku ovog bungee jumpinga možete pogledati na portalu Morski.hr.

Opasnost ovakvog skakanja potvrđuje i pripadnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) Zvonimir Miler, koji je izjavio: – Šaljem preporuke koje inače dajemo za ovu vrstu aktivnosti, prema njima ovo nije moguće. S druge strane, Mladen Horvat, vlasnik obrta koji pruža usluge bungee jumpinga na Zrću, tvrdi da je riječ o neutemeljenim optužbama.

– Oprema je 100% sigurna i certificirana. Svaka špaga je testirana. Odgovaram imenom i prezimenom za sve. Ne postoji zakonski propisana minimalna dubina – može se skakati i iznad tvrde podloge ako postoji zaštita poput strunjače. Građevinska dozvola mi nije potrebna jer se ne radi o građevini, već o radnom stroju – izjavio je za Morski.hr. Dodaje i kako ga osoba koja ga prijavljuje maltretira već godinama, dok je Državni inspektorat za Morski.hr potvrdio kako konstrukcija s betonskim temeljima na plaži Zrće – nije građevina.

Novinari Morskog.hr razgovarali su i s Vilsonom Širokom, konzultantom za bungee jumping i organizatorom skokova na Šibenskom mostu. – U svijetu se skače s različitih visina i podloga – s brana, liftova, pa i iznad tvrde površine. Dubina vode ne garantira ništa ako sustav nije postavljen profesionalno. Bitno je da je posao organiziran prema pravilima struke – zaključuje Široka.

Ključne riječi

Komentara 20

Avatar rubinet
rubinet
12:49 15.05.2025.

Tko će biti kriv ako netko, ne daj Bože, pogine ? I koga će biti briga?

TP
The_Point
17:01 15.05.2025.

Aurel - Eto, kad si baš zapeo...Dakle, h(visina) = g (9,81 m/s) / 2 x t (vrijeme) na kvadrat. Visina (55 m) = g/2 (4,9) x t na kvadrat. To znači da je t na kvadrat = kvadratni korijen iz 11,21 = 3,348. Tijelo će, dakle, sa 55 m visine padati do tla točno 3,348 sekundi. Brzina kojom će na kraju tresnuti je v = g x 3,348 (m/s), a to je 118 km/h. OK, dakle u pravu si ! Ja sam fulao za više od 60 km/h jer sam računao napamet. Otprilike. Sad vidim da sam pogriješio jer kad tijelo lupi sa 118 km/h o površinu vode neće mu se ništa dogoditi. Zahvaljujući tvom iskustvu. Drago mi je što misliš da 90% ljudi ima prosječnu fizičku spremu. Naročito Hrvati. To nas svrstava odmah do antičkih Grka i Spartanaca. Na tvoju žalost to niti izbliza nije tako. Oko 60% samo djece ima prekomjernu težinu, a o odraslim kapitalcima koji prelaze 120 kg da i ne govorim. Tome treba pribrojiti životnu dob, artritis, artrozu, osteoporozu, srčane greške, kardiomiopatije, pulmopatije, hipo ili hipertenziju, epilepsiju, psihoze, težu slabovidnost, stanja nakon CVI-a, demijelinizirajuće bolesti neurona, poremećaje srčanog ritma, cerebralnu arteriosklerozu, tromboembolijske bolesti, plućnu hipertenziju i emocionalnu nestabilnost. Kad to sve zbrojiš i oduzmeš, vjeruj mi, nećeš dobiti svojih 90%, ali pokušaj...

XY
XYZ52
19:22 15.05.2025.

Evo malo vise razumjevanja o brzinama pri bungee jumpingu. Osoba koja skace je vezana za neku vrstu rastezljive opruge, odredjene duzine. U pocetku ta osoba slobodno pada zbog sile teze dok vertikalno prema dolje ne dostigne duzinu opruge. Nakon togaa se opruga "aktivira", pocne se rastezati i usporavati brzinu padanja, tako da u trenutku kontakta s vodom, brzina (kineticka energija) osobe je PRIBLIZNO NULA! Tko bi skakao ako je brzina tijela pri kontaktu s vodom 100 km/sat!? To je skok u sigurnu smrt, pogotovo ako je dubina mora ispod skakalista samo 45 cm.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »