Travanj i svibanj mjeseci su u kojima galebovi liježu jaja. Leglo najčešće sadrži 2–3 jaja iz kojih se izlegne po jedan ptić. Iako je populacija galebova proteklih godina nešto manja, njihov broj i dalje je prekomjeran, posebice u Istri, Rijeci i Kvarneru. Suživot galebova i ljudi postaje sve teži. U potrazi za hranom nastanjuju gradove te su u blizini kuća, a budući da su na oprezu od ljudi, postaju sve agresivniji. Napadaju ljude, male životinje i kućne ljubimce, prave nered i buku, a posebice kada liježu jaja. Kako bi se regulirao broj jedinki, i ove godine krenula je tradicionalna zamjena galebovih jaja u gnijezdima.
Naime, iz njihovih gnijezda se vade prava i podmeću plastična jaja, a među prvima na redu ove godine je Pula. Iako se ova metoda doima neetičnom i zlobnom, njome je iz gradova potjerano 30 posto agresivnih i zaraznih ptica - kažu tako podaci iz 2023. godine. Galebovi ne vide razliku između pravih i plastičnih jaja pa čekaju dok naposljetku ne odustanu i otiđu.
- Obično u gnijezdu budu dva do tri jaja. Mi nadomjestimo ta jaja i probamo još proći jedanput po krovu da vidimo ako smo koje gnijezdo zaboravili ili su ga sakrili iza nekog dimnjaka jer znaju biti lukavi - objasnio je alpinist Saša Dobrić za Dnevnik Nove TV. U narednih mjesec dana u Istri u urbanim sredinama zamijenit će se oko 2000 galebovih jaja, doznaju.
Šta se desi ako im samo uzmu jaja a ne stave plastična??