Svaki derbi, nažalost, već godinama ima i svoje treće poluvrijeme u kojem igraju – huligani. Izuzetak nije bio ni subotnji derbi koji se igrao na Poljudu jer je splitska policija priopćila da je zbog incidenata prije i poslije utakmice privela ukupno 378 huligana; 144 nakon dogovorene tučnjave na Pujankama, njih 198 zbog remećenja javnog reda i mira i unošenja pirotehnike na stadion te 36 zbog napada na policiju nakon utakmice. U svemu tome, 21 policajac je lakše ozlijeđen, a ozlijeđena su i petorica huligana koji su sudjelovali u dogovorenoj tučnjavi na Pujankama, od čega dvojica teže. Sada će puno posla imati sudovi, a taj posao, ako je suditi po ranijim sličnim situacijama, bit će – poprilično jalov. Jer sudska praksa pokazuje da huliganska orgijanja rijetko kada završe osuđujućim presudama.
Razlog tome katkad je sporo pravosuđe, no češće nevoljnost države i klubova da se uhvate ukoštac s navijačkim divljanjem i da to nedvosmisleno osude. A potom postupe u skladu s postojećim zakonima, koji predviđaju i novčane i zatvorske kazne i zabrane odlaska na utakmice. No kako politika tretira huliganizam, možda se najbolje vidjelo koncem 2023. kada je više od 100 pripadnika BBB-a uhićeno u Grčkoj, i to jer su išli na Dinamovu utakmicu na kojoj je dolazak gostujućim navijačima bio zabranjen. Rezultat su bili neredi, a u sukobu između hrvatskih i grčkih huligana izgubljen je jedan život. Nakon toga Grci su iza rešetaka pospremili 100 pripadnika BBB-a, a hrvatski državni vrh jako se potrudio da "naše dečke" vrati doma. I vratio ih je, istraga u Grčkoj koliko je poznato još nije okončana, a poštuju li BBB-i uhićeni u Grčkoj zabrane odlaska na utakmice, ako su im uopće izrečene, nitko ne zna.
Uporabili oružje
Ni Torcida nije cvijeće, pa su 42 njezina pripadnika optužena zbog izazivanja nereda jer su u svibnju 2022. na A1 kod Desinca napali policajce. Policajci su uporabili vatreno oružje, nekoliko osoba je bilo ranjeno, a 20-ak policajaca ozlijeđeno. MUP je nakon događaja odmah priopćio da je uporaba oružja bila opravdana, a iako je tužiteljstvo zbog toga provodilo izvide, nije poznato jesu li okončani i kako. Zbog tih nereda u ožujku 2023. optužena su 42 pripadnika Torcide, optužnica je postala pravomoćna u veljači 2025., no teško da će taj postupak biti okončan skoro i osuđujućim presudama. Ustavni sud je nakon žalbi obrana problematizirao činjenicu da tužiteljstvo nije preciziralo što je točno napravio svaki od optuženika. Da je tužiteljstvo možda svjesno kako optužbe nisu najčvršće, svjedoči i to što za trojicu optuženika traže kaznu od 10 mjeseci zatvora, a za ostale uvjetnu kaznu.
Da je nepovezivanje počinitelja s konkretnim djelom ozbiljan pravni problem, svjedoči i pravna završnica makljaže između pripadnika BBB-a i Torcide kod Otočca u travnju 2014. Zbog sudjelovanja u tučnjavi, u kojoj je bilo teže ozlijeđeno 17 osoba, bile su optužene 42 osobe. Sve su 10 godina poslije pravomoćno oslobođene optužbi jer su snimke videonadzora bile loše kvalitete i tijekom postupka nije dokazano što je konkretno koji optuženik radio tijekom te tučnjave.
GALERIJA Potpuni kaos na Poljudu: Huligani napali policiju nezadovoljni nakon poraza u derbiju od Dinama
Treba uzeti i zasluge vas novinara koji redovito stanete na stranu tih huligana a tako je bilo i s Grčkim slučajem.