Prve krupnije trešnje prodaju se na zagrebačkim tržnicama u prosjeku za 10 eura i dvostruko su skuplje od španjolskih marelica. No pitaju li se proizvođači – trešnje, koje već treću godinu otprilike drže istu cijenu, mogle bi biti i skuplje. Nema ih, od nedavnog mraza na sjeveru Hrvatske spašeno je tek 10-15% ranih trešanja.
– U vrijeme cvatnje nisu im u prilog išle ni dugotrajne hladnoće pa je u nedostatku pčela izostalo i oprašivanje. Klimatske neprilike slagale su se jedna za drugom – kaže nam voćar Željko Ledinski iz Kovačevca, objašnjavajući kako proizvođači trešanja u toj proizvodnji pod vedrim nebom otprilike svake druge godine grcaju u problemima i sve ih je manje. Proizvodnja je sve neisplativija. Prema nekim procjenama, hrvatske potrebe su oko 4000 tona trešanja godišnje, zajedno s turističkom sezonom, a sami ih ne proizvedemo više od 1200 tona. Sve ostalo je uvoz, koji je najaktivniji u vrijeme kad se berba domaće zahukta pa uz nju na štandovima osvanu grčke i španjolske na zalasku sezone "koje se prodaju samo da se prodaju", kaže Ledinski.
Slično kaže i predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota. Tvrdi kako je lani u Hrvatskoj bilo oko 500 hektara pod trešnjama, kojima se bavi 800-tinjak proizvođača. – Investicija u hektar trešnje iznosi više od 120.000 eura, ne računajući cijenu zemlje, navodnjavanje... a usto je riječ o voću koje je zahtjevno po pitanju mikrolokacije, geologije... Izuzetno je osjetljivo i na kišu u fazi dozrijevanja. Ako padne kiša i trešnja popuca, može se baciti – rekao je Markota. A sezona traje manje od mjesec dana...
FOTO Nevrijeme stvara probleme diljem Hrvatske: Ima poplava i problema sa strujom, padala i tuča
Investicija u hektar iznosi 120.000€!? Da, i? Investicija u bilo što ozbiljnije je velika. To ne opravdava divljanje cijena. Investicije su ulaganja na duge staze, a ne u BMW nakon godinu dana. A osim toga da cifra je obična laž. Hektar zemlje i sadnice ne koštaju niti blizu ovoj nebuloznoj cifri. Što se tiče osjetljivosti, pa odavno postoje načini za suzbijanje bolesti, povećanje prinosa i sprječavanje šteta. Na kraju krajeva postoji i osiguranje koje malo tko plaća jer misle "neće mene". Za 10€ neka im trunu na policama.