Danas je mentalno zdravlje jedan od prioriteta wellbeinga, a pod stresom i raznim životnim pritiscima ne “pucaju” samo odrasli. Nažalost, često smo svjedocima da je i dječje mentalno zdravlje ozbiljno ugroženo. Djeca svakodnevno proživljavaju stres zbog školskih obaveza, pritiska oko ocjena ili očekivanja okoline. Ponekad im je teško uklopiti se u društvo, pronaći prijatelje ili se suočiti s vršnjačkim zlostavljanjem. Na njihovo mentalno zdravlje utječe i obiteljska situacija, bilo da se radi o razvodu roditelja, financijskim problemima ili jednostavno užurbanom načinu života u kojem nemaju dovoljno vremena za kvalitetno provedeno vrijeme sa svojom obitelji. Uza sve to, sve veća prisutnost tehnologije i društvenih mreža često dodatno otežava situaciju jer može utjecati na njihovo samopouzdanje i izložiti ih negativnim utjecajima, poput cyberbullyinga.
Djeca u školi svakodnevno u prosjeku provode i do šest sati dnevno, što znači da velik dio njihova budnog i aktivnog dijela dana prolazi u interakciji s nastavnicima i vršnjacima. Kako bi iskoristila umjetnički izražaj u svrhu emocionalne podrške osnovnoškolcima u školi Zvonimira Franka u Kutini, profesorica biologije i kemije Marina Malnar osmislila je projekt pod nazivom “Glinom do mentalnog zdravlja”. Ovaj je projekt prošle godine prepoznala i Zaklada Novo Sutra te mu za provedbu dodijelila 20.000 eura.
Djeca se danas teško otvaraju
– Nažalost, nismo ni svjesni u kakvim sve uvjetima djeca odrastaju. Postoji čitava lepeza poteškoća s mentalnim zdravljem. Učenici se teško otvaraju, teško se povjeravaju, u strahu su, povučeni su i često im je niska razina samopouzdanja. Pedagoška služba daje sve od sebe, a i pojedini nastavnici kroz izvannastavne aktivnosti – otkriva nam Marina Malnar, voditeljica Učeničke zadruge Breza i profesorica biologije i kemije.
Budući da je kreativno izražavanje provjeren način za oslobađanje stresa i loših emocija, u OŠ Zvonimira Franka, već neko vrijeme djeca sudjeluju na raznim radionicama, pa tako i na radionici keramike. I baš na takvoj radionici, tijekom razgovora s učenicama, dok su djevojčice marljivo izrađivale svoje rukotvorine, nastala je ideja za projekt „Glinom do mentalnog zdravlja“.
– Na jednoj od radionica keramike, koju vodi nastavnica Zvjezdana Mihalke, učenice su izjavile kako bi bilo super imati lončarsko kolo. Nastavnica im je govorila kako je to i njena velika želja, ali nažalost, lončarsko kolo je bilo preskupo. Kako izvannastavne aktivnosti povezuju učenike i nastavnike na poseban način, rastužila me pomisao kako zbog nedostatka sredstava učenici i nastavnici ne mogu njegovati zajedničke interese. Kao voditeljica Učeničke zadruge Breza zadala sam si cilj omogućiti im ta sredstva – objasnila nam je Marina Malnar.
Rad s glinom kao terapija
Mnoga su istraživanja pokazala kako rad s glinom pomaže u razvoju motorike, jača koordinaciju između oka i ruke, razvija koncentraciju, smanjuje napetost i razinu stresa, a istovremeno jača mišiće, fine motoričke sposobnosti i cirkulaciju krvi od podlaktice do šake. Ako u cijelu priču dodate i lončarsko kolo, cijeli proces stvaranja dolazi na višu razinu. Kada djeca zavrte lončarsko kolo, doživljavaju jedno posve novo taktilno iskustvo, različito od onoga što proživljavaju kroz svoje uobičajene dnevne aktivnosti. U kontaktu s glinom, gledajući kako sami stvaraju, indirektno dolazi do osvještavanja emocija, ali i vlastitih potencijala.
– Rad rukama je neopisiv. Potrebne su koncentracija i smirenost što postižemo tehnikama disanja. Rad s glinom vraća nas sve u djetinjstvo i igru u pješčaniku. Djeca vole zaprljati ruke, modelirati, sudjelovati u procesu izrade. Pomalo se otvaraju, uspoređuju, komentiraju radove jedni drugima, savjetuju jedni druge. Bodre se kod neuspjelih pokušaja i s nestrpljenjem očekuju sušenje proizvoda kako bi se mogli posvetiti bojanju. Samopouzdanje raste, a i osmjesi se pojavljuju na licima – kaže Marina Malnar.
Uz pomoć financijske potpore, koju im je dodijelila Zaklada Novo Sutra, učenici i učenice OŠ Zvonimira Franka za nekoliko tjedana na radionicama gline dobit će lončarska kola i peć za keramiku. Kako bi naučili koristiti se dugo željenim alatima, u pomoć im je priskočila i Udruga Terakota Kutina.
– Stupili smo u kontakt s Udrugom Terakota Kutina. Savjetovali su nas u nabavi lončarskih kola i peći za keramiku, a održat će nam radionice rada na lončarskom kolu – otkriva nam planove voditeljica Učeničke zadruge Breza.
U iščekivanju lončarskog kola i keramičke peći mladi kreativci ne gube vrijeme pa modeliraju rukama i improviziranim pomagalima.
– Dobra se vijest brzo proširila hodnicima naše škole. Mnogi su učenici, ali i nastavnici, zainteresirani za radionice. Dosad smo proveli ankete među učenicima, zapisujemo njihove ideje za izradu proizvoda, a na radionicama se družimo upoznavajući glinu i modelirajući rukama. Djeca doista uživaju stvarajući vlastite proizvode – otkriva Marina Malnar.
Financijska potpora Zaklade Novo Sutra izmamila je osmijehe na licima djece, ali i njihovih nastavnika.
– Iznimno smo zahvalni jer ova donacija mnogo znači i našoj školi i Učeničkoj zadruzi Breza. Prvi put da je netko prepoznao važnost naše ideje u očuvanju mentalnog zdravlja osnovnoškolaca. Dugogodišnja želja napokon će se ostvariti. Od ovog novca kupit ćemo šest lončarskih kola, peć za keramiku i glinu. Jedva čekamo naučiti nove vještine, družiti se, zajedno stvarati i nastaviti istraživanje ovog predivnog medija, gline – poručila je Malnar.
Sadržaj nastao u suradnji sa Zakladom Novo Sutra.