U NJEMAČKOJ

Ostala u šoku: Mora vratiti 60.000 eura mirovine jer je dobivala više nego što smije

Umirovljenici mogu očekivati povećanje mirovina za kolovoz od nešto iznad 6 posto
Patrik Macek/PIXSELL
18.05.2025.
u 11:09

Sud nije našao pravnu osnovu za djelomični oprost te žena mora vratiti puni iznos, a pravo žalbe nije dopušteno

86-godišnja udovica iz njemačke savezne pokrajine Hessen morat će vratiti gotovo 60.000 eura mirovine, jer godinama nije prijavila dodatne prihode koji utječu na iznos udovičke mirovine, stoji u presudi Zemaljskog socijalnog suda u Hessenu (Hessisches Landessozialgericht). Žena je od 1996. godine primala veliku udovičku mirovinu, nakon smrti supruga, a od 1999. i vlastitu starosnu mirovinu, piše Fenix. No, tu drugu mirovinu nikada nije prijavila, iako je bila obavezna to učiniti, budući da se prema članku 97. Zakona o mirovinskom osiguranju (SGB VI) istovremeni prihodi utječu na visinu udovičke mirovine. Preciznije, 40 % iznosa koji premašuje neoporezivi prag umanjuje se od udovičke mirovine, što u njezinom slučaju nikada nije uračunato.

Automatskom razmjenom podataka 2019. godine, sustav je otkrio nepravilnost, a izračun pokazuje da je ukupno isplaćeno 59.831 euro više nego što je žena imala pravo primiti. Pokrenut je postupak povrata. Udovica je tvrdila da nije bila svjesna obveze prijave i da je sve obrasce ispunjavala u općinskoj službi, misleći kako su informacije već proslijeđene mirovinskom osiguranju. Također je izrazila nevjericu da greška nije primijećena dva desetljeća. No sud nije prihvatio te argumente. U obrazloženju presude istaknuto je da je žena "grubo nemarno prekršila obvezu sudjelovanja (Mitwirkungspflicht)", jer je još 1996. u rješenju o mirovini izričito upozorena da mora prijaviti sve dodatne prihode, uključujući i vlastitu mirovinu.

"Tužiteljica je neprekidno primala starosnu mirovinu iz vlastitog osiguranja, a da to nije prijavila službi zaduženoj za udovičku mirovinu", navodi sud. Sud je također odlučio da činjenica da ista institucija isplaćuje obje mirovine ne oslobađa korisnika od obveze prijave. Mirovinsko osiguranje je imalo pravo izmijeniti rješenje i djelomično ga poništiti od 1. lipnja 1999. nadalje. Iako je žena izjavila da nema ušteđevinu kojom bi mogla vratiti dug, sud nije našao pravnu osnovu za djelomični oprost, budući da desetogodišnji rok zastare nije istekao. Stoga mora vratiti puni iznos, a pravo žalbe nije dopušteno.

Ključne riječi

Komentara 2

Avatar Driver
Driver
17:07 18.05.2025.

Da se to dogodilo u Hrvatskoj , mogu misliti šta bi sve udarali po vladi.

SB
Stroga Babaroga
16:48 18.05.2025.

Pravna država. Kaj je tu čudno?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

OSZAR »