Brzorastuća, lako razmnoživa i čudesno raznobojnih listova, ukrasna kopriva, biljka koja u pravim uvjetima doseže i do 120 centimetara, apsolutni je hit ovogodišnjeg, 59. izdanja Floraarta. Stoji samo dva eura, voli zrak i sunce, a njezino lišće u crvenim, ljubičastim i zelenim nijansama privlači poglede već pri samom ulazu na Bundek. Unatoč kišovitom vremenu, tradicionalna međunarodna vrtna izložba već je prvoga dana privukla velik broj posjetitelja, a među 300 tisuća četvornih metara zelenila i cvijeća smjestilo se oko 130 izlagača, uzgajivača i zaljubljenika u hortikulturu. Manifestacija traje do nedjelje, a ulaz je besplatan.
Među izlagačima je i Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo "Kaktusi Bešlić", poznato po šezdesetogodišnjoj tradiciji. – Ja sam zet u obitelji, četvrta generacija koja se time bavi – govori nam Franjo za štandom prekrivenim raznovrsnim vrstama kaktusa i sukulenata, od pristupačnih, brzo cvatućih do pravih rariteta koje, napominje, posebno cijene kolekcionari.
– Ovaj je kaktus star deset godina i košta 200 eura. Cijena nije samo za biljku, nego za sve godine strpljenja i brige – objašnjava. Sudjeluju na Floraartu, dodaje, od samog početka, a s godinama su stekli i stalne mušterije. Jedna od njih je Nadica, koja svake sezone, kaže, dolazi obnoviti svoju impresivnu kolekciju. – Ne znam ni broj koliko ih imam. Dvorište mi je puno kaktusa, a na balkonima su sukulenti, posebno ečeverije – govori.
Susjedni štand pripada Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Ante Jurića, a privlači ljubitelje aromatičnog bilja i povrtnog rasada.
– Imamo papričice svih ljutina, sedam vrsta bosiljka po euro i pol, ali i velik izbor menti po tri – nabrajaju. Najviše se ipak prodaju klasične presadnice paprike i rajčice koje koštaju 50 centi, a među najegzotičnijim biljkama iz njihove ponude je kikiriki. Sadi se pod zemlju, poput krumpira, i iznenađujuće je dobro prihvaćen među kupcima na Floraartu. – Ljudi ga uzimaju iz znatiželje, ali i zato što se zapravo lako uzgaja – ističu.
I drugo začinsko bilje, poput majčine dušice i ružmarina, može se nabaviti po cijenama od euro i pol do dva, a najbrže, govore prodavači, nestaju vlasac i vegeta. Ljubitelji egzotičnog voća i povrća pak obavezno će zastati kod štanda Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Exotic King, na kojemu se već 26 godina uzgajaju neobične vrste, od banana i avokada do sibirskih borovnica, mongolskih trešanja i wasabija.
– Imamo 15 do 20 vrsta indijanskih banana koje odlično uspijevaju u našem podneblju jer mogu izdržati temperature i do minus 50. Usto su otporne na nametnike, a lišće se koristi za izradu praha s antikancerogenim svojstvima – objašnjava Martina. Cijene banana kreću se od 40 do 60 eura, a za sadnice pistacije, pekan oraha i avokada treba izdvojiti 32 eura.
Oni skloniji klasičnom vrtlarstvu najčešće traže hortenzije, suncokrete, karanfile i trajnice, koje stoje od dva do deset eura. – Većina kupaca želi vrste koje podnose sunce i nije ih teško održavati – kažu nam prodavači, a upravo zbog toga ne pada popularnost ni biljnim terarijima. Dekorativni su, samoodrživi i jednostavni, a ako neka biljka i propadne, dodaju, lako ju je zamijeniti bez preuređivanja cijelog aranžmana.
Orhideje su, kao i svake godine, također magnet za poglede, a mogu se pronaći po cijenama u rasponu od četiri do 18 eura. – Nemam vrt, ali imam stan pun cvijeća i danas sam došla po nekoliko novih – kaže Jadranka, redovita posjetiteljica koja ne propušta nijedno izdanje Floraarta.
Predstavljaju se na međunarodnoj vrtnoj izložbi i najnoviji trendovi u vrtlarstvu, uređenju prostora i aranžiranju bilja, a u tom segmentu sa svojim kreacijama sudjeluje 28 izlagača iz zemlje i inozemstva. No nije popularna manifestacija samo šetnja kroz boje i mirise nego i platforma za učenje i razmjenu znanja pa posjetitelji do nedjelje mogu sudjelovati i na desetak besplatnih radionica, među kojima su i one posvećene izradi buketa ili održavanju orhideja i biljnih terarija. Nude se i radionice za najmlađe, koji također mogu uživati u dječjim predstavama u izvedbi Teatra Poco Loco.