Kandidat za gradonačelnika Zagreba Tomislav Jonjić predstavio je sa svojim zamjenicima Tomislavom Jelićem i Stjepanom Bekavcem rješenja za prometni nered i kaos kojim Tomašević i njegovi suradnici svakodnevno zagorčavaju život Zagrepčanima.
Nije poštedio ni druge svoje suparnike na predstojećim izborima: „Koliko ozbiljno treba uzimati obećanja onih ljudi koji su bili na vlasti u gradu Zagrebu, a s pozicije vlasti nisu ostvarili ništa od onoga što sad obećavaju? Najbolji je primjer metro. Koliko bi izgradnja podzemne željeznice koštala i koliko bi trajala? Bi li imala utjecaja na brojne podzemne vodotokove, odnosno na opskrbu Zagreba pitkom vodom sa zdenca na sedam zagrebačkih vodocrpilišta? To se prešućuje dok se obećavaju brda i doline i dok živimo u gradu koji je infrastrukturno i prometno devastiran", naglasio je Jonjić.
Podsjetio je na to da neki drugi kandidati kao svoje nude ideje koje je on već 2017. zagovarao u Gradskoj skupštini, kad je, pozivajući se na primjer Švicarske, govorio o modelu poboljšanja javnog prijevoza davanjem prometnog prioriteta tramvajima i autobusima, a u tridesetak točaka se osvrnuo na suvišne stupiće i druga prometna „rješenja“ Tomaševićeve uprave, kojima se
svjesno umrtvljuje središte grada. Nužnim je ocijenio hitnu reviziju odluka o blokovskom parkiranju, o naplati parkiranja nedjeljom te o smanjenju broja parkirališnih mjesta.
„Pri svemu tome nitko ne upozorava da prometni problemi postoje i izvan najužega centra - na Trešnjevci ili u Donjoj Dubravi imamo desetke slijepih ulica kojima nedostaje čak i prometni znak da su slijepe – to je izraz ignorancije, nemoći i neznanja, ali i izraz elitističkog prijezira prema siromašnijim gradskim četvrtima i njihovim stanovnicima“, istaknuo je Jonjić. Javni prijevoz i osobito prigradska željeznica ključ su prometne revitalizacije i uređenja rubnih dijelova grada, dok je poboljšanje kvalitete i intenziviranje javnoprometnog povezivanja prigradskih područja te naselja nadomak grada ulaganje ne samo u promet, nego i u demografsku obnovu. U to, prema Jonjiću, treba uključiti besplatan javni prijevoz za mlade i za roditelje koji sredstvima javnog prijevoza prate djecu, uvođenje više noćnih linija, kao i suradnju sa Zagrebačkom županijom, s državnim vlastima i s HŽ-om.
Paralelno s time treba bez odlaganja krenuti u denivelaciju prometnih križanja u područjima najvećih gužvi, modernizirati prometnu signalizaciju i osigurati prometnu prednost sredstvima javnog prijevoza kao i izgradnju parkirališta na rubu grada (Park + Ride) te podzemnih garaža koje u javno-privatnom partnerstvu treba izgraditi u širem središtu grada. Obnova autobusne i tramvajske infrastrukture, produženje pruga i pridržavanje voznog reda, uz uređenje tramvajskih i autobusnih postaja te pouzdanih informacijskih zaslona na svakoj postaji, bitno utječe na kakvoću života naših sugrađana.
To znači da je nužna bolja regulacija semafora (uz pomoć umjetne inteligencije koja nadzire gustoću prometa), primjena aplikacije s informacijama u stvarnom vremenu o javnom prijevozu, slobodnim parkiralištima, prometnim gužvama, radovima na cesti i sl. Također je potrebno izmjestiti autobusni kolodvor iz (šireg) centra grada, izgraditi zvučne barijere uz bučne prometnice i tramvajsku prugu te povećati sigurnost prometa na nepreglednim raskrižjima, a posebno u blizini škola i vrtića. Potrebna su također ograničenja u pogledu obavljanja dostave u središtu grada.