Nova prevara širi se putem WhatsAppa. U poruci koja izgleda vjerodostojno, ali je zapravo lažna, kontakt vas poziva da glasate za dijete kako bi osvojilo stipendiju na plesnom natjecanju. "Korisnik klikne na poveznicu, izabere jednu od dviju djevojčica koje navodno sudjeluju u natjecanju i unese svoj broj mobitela. Na taj broj stiže kod koji napadaču omogućava pristup uređaju", pojašnjava Marina Dimić Vugec iz Nacionalnog CERT-a.
Na taj način napadač dobiva pristup pomoću kojeg može upravljati vašim kontaktima, a da vi toga možda niste ni svjesni. Nakon inicijalne poruke, počinju pristizati nove u kojima se traže novčane uplate, ponekad i od nekoliko stotina eura. Važno je da unutar takve poruke ne otvarate poveznice. Preporučuje se i da kontaktirate osobu od koje ste primili poruku, piše Dnevnik.
"Osobu treba obavijestiti da su s njezinog broja slane lažne poruke. Preporučuje se skeniranje svih uređaja na kojima je instaliran WhatsApp antivirusnim programom, deinstalacija aplikacije, prisilna odjava sa svih povezanih uređaja i ponovno instaliranje WhatsAppa", dodaje Dimić Vugec. Mlađe generacije uglavnom su dobro upoznate s ovakvim vrstama prijevara. Ako vam se neka poruka čini sumnjivom, najčešće za to postoji dobar razlog.