"Svijet je velik, nijedno područje nije unaprijed predodređeno da bude za nešto. Tako je promijenjena i slika Slavonije da nismo više samo fiš, čobanac i komarac, nego imamo proizvode koji se mogu nositi u rangu sa svjetskom kvalitetom. Kaže se da su Talijani uz Španjolce kraljevi pršuta, no mi smo u rangu s njima. Jedne godine smo u regiju Parma prodali čak 43 tisuće naših pršuta što je kao da prodate mobitel iPhoneu", kaže Marko Pipunić, predsjednik uprave Žito grupe, koja je jučer u Čepinu obilježila 35. obljetnicu te predstavila daljnje ambicije poslovanja.
U iduće tri godine u planu je novi investicijski ciklus vrijedan 105 milijuna eura, od projekata navodnjavanja ratarskih površina, mehanizacije, izgradnje nove tvornice stočne hrane, rekonstrukcije postojećih i izgradnje novih svinjogojskih farmi do ulaganja u visoke standarde dobrobiti životinja, solarne panele i baterijske sustave, povećanje mesnih kapaciteta u mesnoj industriji i proizvodnji ulja te širenja silosnih kapaciteta. Prva greenfield investicija bila je 1994. u vrijeme rata, a otad se samo stvara nova vrijednost koja se, tvrdi Pipunić, nikakvim novcem ne može mjeriti. Uz greenfield, šire se i akvizicijama od privatnika ili kupnjom tvrtki u stečaju, nisu kupili nijednu firmu u privatizaciji. I samo su u posljednjih devet godina u Slavoniji investirali više od 200 milijuna eura. Čuđenje zbog proizvodnje pršuta u Slavoniji, koja je krenula s poslovnom transformacijom 2017., danas je rezultiralo činjenicom da je, nakon pet godina, njihov pršut najprodavaniji na policama trgovina u Hrvatskoj. A tu su i biznis s ratarstvom, stočarstvo, trgovina, hotelijerstvo... U planu je i IPO, za koji Pipunić smatra da je najbolji put – i za njega se godinama pripremaju, no teško je reći kada će biti, nada se što je prije moguće.
"Tvrdim da se u Hrvatskoj nikad nije bolje živjelo nego danas i nadam se da je u tome i naš mali doprinos – napominje Pipunić, čija je tvrtka danas ima lidersku poziciju u poljoprivredno-prehrambenoj industriji u Hrvatskoj, a usto je i vertikalno integrirana, od polja do stola. To znači da se svakom pršutu, među ostalim, znaju i baka i djeda", slikovit je Pipunić. U lanjskoj godini grupacija Žito ostvarila je 335 milijuna eura prihoda, s rekordnom EBITDA od 66,3 milijuna eura, što je u odnosu na 2023. rast od 7,5%. Uz Hrvatsku, trećina prihoda ostvarena je na inozemnim tržištima, Mađarskoj, Italiji, Srbiji, Slovačkoj, Kosovu, Njemačkoj i Austriji. Žito grupa najveći je proizvođač jaja, lider u preradi uljarica i drugi najveći proizvođač svinja u Hrvatskoj. Na upit je li mu žao što Žito nije uspjelo kupiti Belje, Pipunić je rekao da nije. Dali su sve od sebe, ali je Podravka dala bolju ponudu.