Novo izdanje Subversive Film Festivala koje će se održati u zagrebačkim kinima Kinoteka i Dokukukino KIC te MSU, od 19. do 25. svibnja, i ove će godine okupiti autore i autorice sklone duhu eksperimentiranja, razotkrivanju lažne neutralnosti i bijegu od konvencionalnih formi.
Bogati program donosi nove filmove renomiranih autora kao što su Radu Jude, Želimir Žilnik, Joshua Oppenheimer, Mike Leigh, Dea Kulumbegashvili i Matthew Rankin, pobjednike prestižnih filmskih festivala u Locarnu, Veneciji, Cannesu, Sundanceu, Berlinu i Rotterdamu. Filmovi će se natjecati za nagrade Wild Dreamer „Dragan Rubeša“ i to u kategorijama najboljeg dokumentarnog i igranog filma.
Od programskih aduta u igranoj konkurenciji izdvajaju se nova ostvarenja regionalnih filmskih bardova Želimira Žilnika (Restitucija, ili, san ili java stare garde) i Radu Judea (Kontinental 25), čak dva recentna i nagrađivana filma iz Gruzije, Sveta struja Tatoa Kotetishvilija te April Dee Kulumbegashvili, ali i Univerzalni jezik kanadskog osebenjaka Matthewa Rankina, ujedno i film otvaranja SFF-a, te film koji je pomeo britanske filmske nagrade (BIFA) Kneecap Richa Peppiatta o, kako ga nazivaju otočni mediji, trenutno najkontroverznijem bendu u UK, sjevernoirskom bendu Kneecap.
Restitucija, ili, san ili java stare garde Želimira Žilnika šarmantni je dokufikcijski film koji istražuje postsocijalističku realnost kroz osobnu priču Stevana Aršina, osamdesetogodišnjeg glazbenika koji saznaje da mu država planira vratiti kuću oduzetu tijekom Drugog svjetskog rata. Žilnik, legendarni i neumorni redatelj osobno će na festivalu predstaviti svoj najnoviji film. Radu Jude, jedan od najpoznatijih rumunjskih redatelja, i svakako najproduktivniji, u Kontinentalu '25 fokus stavlja na pitanje beskućništva i deložacija kroz priču o Orsolyi, sudskoj izvršiteljici, za koji je u Berlinu nagrađen Srebrnim medvjedom, a koji kritičari opisuju kao satiričan i polemičan prikaz socio-političkog krajolika Rumunjske.
Nakon uspješnog igranog prvijenca Početak, Déa Kulumbegashvili vraća se s filmom April koji je u Veneciji nagrađen posebnom nagradom žirija te je prikazan na nizu festivala uključujući i San Sebastián, priča je o ginekologinji Nini koja izvršava ilegalne pobačaje i koja se nađe usred istrage o smrti novorođenčeta. Film je ujedno i oštra kritika gruzijskog društva u kojem su ženska tijela u milosti muškaraca, ali i duboko uznemirujuća meditacija o seksualnosti i njezinim transgresijama.
Kneecap Richa Peppiatta s Michaelom Fassbenderom u naslovnoj ulozi, energična je i subverzivna komedija koja prati sjevernoirski hip-hop trio istoimenog naziva u njihovom usponu od uličnih izvođača do ikona političkog aktivizma. Kneecap je poznat po korištenju irskog jezika u svojim pjesmama, što je u političkim uvjetima Sjeverne Irske iznimno kontroverzno, a posljednju u nizu kontroverzi izazvali su širenjem propalestinskih poruka na festivalu Coachella zbog čega se bend našao na udaru istrage protuterorističke policije i poziva političara na ukidanje njihovih viza.
Sveta struja debitantski je film gruzijskog redatelja Tato Kotetishvilija koji na duhovit i poetičan način prikazuje suvremeni Tbilisi kroz oči dvojice marginaliziranih likova: tinejdžera Gonge i njegovog transrodnog rođaka Barta. Nakon što pronađu kovčeg prepun zahrđalih križeva na otpadu, odlučuju ih preoblikovati u neonske ukrase i prodavati ih od vrata do vrata. Film je imao iznimno bogat festivalski život, od Locarna, Rotterdama i Thessalonikija, gdje je dobio pohvale za svoju originalnost i prikaz života na društvenim marginama.
Vrlo posebno mjesto u ovogodišnjoj selekciji ima film kanadskog redatelja Matthewa Rankina Univerzalni jezik premijerno prikazan u Cannesu, neobično ostvarenje u kojem se pretapaju prostor, vrijeme i osobni identiteti, nadrealna komedija čije krajolike napučuju apsurdističke šale, ružičasta božićna drvca i dvojnici Groucha Marxa. Kroz hommage ranim radovima iranskog redatelja Abbasa Kiarostamija i velikanima nijemog filma kanadski eksperimentalni filmaš Matthew Rankin podsjeća nas da nije bitno koji jezik govorimo sve dok smo voljni komunicirati a pripadanje zajednici ne stječe se rođenjem nego djelovanjem. Univerzalni jezik ujedno je i film otvaranja ovogodišnjeg Subversive Film Festivala u ponedjeljak, 19. srpnja u kinu Kinoteka.
U igranoj konkurenciji za nagradu Wild Dreamer natječe se sveukupno 10 naslova, uključujući još i kineski film Crni pas redatelja Guan Hua s osvojenom nagradom Un Certain Regard u Cannesu, prati bivšeg zatvorenika koji se vraća u svoj rodni grad uoči Olimpijskih igara u Pekingu 2008., i zapošljava se u timu za uklanjanje pasa lutalica s ulica, Milost, novi film Alaina Guiraudieja, redatelja kultnog Stranca na jezeru, intrigantna je kombinacija ruralnog trilera, crne komedije i filozofske drame, i premijerno je prikazan u Cannesu.
Izum debitantski film američke redateljice Courtney Stephens, nagrađen u Locarnu, kombinacija je psihološke drame, znanstvene fantastike i osobne introspekcije koji istražuje granice između znanosti i vjere, stvarnosti i iluzije, Djevojka s iglom danski povijesni psihološki horor redatelja Magnusa von Horna, temeljen na stvarnim događajima iz života serijske ubojice Dagmar Overbye. Snimljen u crno-bijeloj tehnici, film evocira estetiku ranog europskog ekspresionizma, potresan je i vizualno dojmljiv film koji istražuje teme siromaštva, majčinstva i moralne ambivalentnosti u postratnom društvu. Premijerno prikazan u Cannesu, Djevojka s iglom bio je i nominiran za nagradu Oscar.
Kompletan program SFF-a bit će objavljen uskoro uz posebno predstavljanje dokumentarne konkurencije kao i posebnih projekcija.