Vlasnik Skypea, Microsoft, objavio je kako će 5. svibnja nakon više od dva desetljeća povući ovu platformu iz upotrebe, s ciljem pojednostavljivanja svoje komunikacijske ponude za korisnike, prenosi The Independent. Fokus sada prebacuju na svoju veliku poslovnu platformu Teams, kamo će uskoro biti preusmjereni i milijuni preostalih korisnika Skypea. U službenoj objavi, Microsoft – koji je Skype kupio 2011. za 8,5 milijardi dolara (oko 6,6 milijardi funti) – izjavio je da je Skype bio ključan u oblikovanju suvremene komunikacije i u stvaranju brojnih važnih trenutaka. Ipak, priznali su da ga sada konačno gase – budući da je već godinama bio u svojevrsnom stanju mirovanja.
Jedno od objašnjenja za ovaj potez je da Skype nije uspio pratiti tempo s modernijim konkurentima poput Zooma ili Slacka, koji su brzo iskoristili globalni prijelaz na rad na daljinu. Druga teorija kaže da Skype jednostavno nije bio dovoljno prilagođen novom dobu pametnih telefona. No postoji i stav da je Microsoft namjerno gurnuo Skype u drugi plan kako bi ojačao razvoj Teamsa, čime je polako i planski ugasio platformu s kojom je sve počelo.
Skype su 2003. godine osnovali Janus Friis iz Danske i Niklas Zennström iz Švedske, a vrlo brzo je postao ogroman hit – do 2005. imao je čak 75 milijuna aktivnih korisnika. Prvo ga je 2006. kupio eBay za 2,6 milijardi dolara, no tri godine kasnije odlučili su ga prodati privatnim investitorima. Prava prekretnica dogodila se 2011. kada je Microsoft, pobijedivši Google i Facebook u natjecanju za preuzimanje, kupio Skype u trenutku kad je platforma bila na vrhuncu, s 150 milijuna mjesečnih korisnika i više od 660 milijuna registriranih korisnika širom svijeta.
Svoj prepoznatljivi šarm počeo je gubiti krajem 2010-ih, kada su sve više pažnje privlačile novije i modernije platforme poput Zooma, Slacka i Microsoft Teamsa. „Skype je podbacio u pružanju pouzdane usluge korisnicima. Posrnuo je jer nije mogao dovoljno brzo mijenjati smjer i dodavati nove funkcije koje su koristile platforme poput Zooma“, rekao je Alex Yarotsky, tehnički direktor u tehnološkoj tvrtki Hubstaff koja se bavi upravljanjem radnom snagom. Jedna od tehničkih slabosti Skypea bila je to što nije dovoljno često ažurirao svoj izvorni kod, za razliku od konkurenata. Zbog toga su se korisnici počeli frustrirati zbog grešaka u radu, kašnjenja u pozivima i sporih veza.
Iako je tijekom pandemije na kratko ponovno postao popularan, do 2020. broj njegovih dnevnih korisnika pao je na samo 23 milijuna. Jedan od razloga bio je taj što Skype nije bio dovoljno prilagođen pametnim telefonima, dok je FaceTime već godinama bio standardni dio iPhonea. U pandemiji su ljudi tražili alate koji nude sve na jednom mjestu – poruke, video pozive, timsku suradnju i upravljanje zadacima – što je Skypeu nedostajalo.